Selçuklu Sanat Akademisi

Yeteneklerini keşfederken Öz Güven Kazanıyorlar


Selçuklu Belediyesi Sanat Akademisi Drama Sınıfı; çocuk, genç ve yetişkin olarak üç gruptan oluşuyor. Derslerde öğrencilerin kendilerini keşfetmeleri ve öz güvenlerini kazanabilmeleri için çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Öğrencilerin hayatlarına güzel dokunuşlar yaptıklarının altının çizen Drama Eğitmeni Melike Çavuşlar, “Burada genç, yetişkin ve çocuk grupları ile çalışıyoruz. Güzel nesiller yetiştiriyoruz. Onların hayatlarına güzel dokunuşlarda bulunuyoruz. Dönüşler de hep güzel ve verimli oluyor. Drama hayata dair bir alan. Keşke her insan drama eğitimi alsa da kendini daha iyi tanıma, çevreyi yüksek bir şekilde gözlemleme imkanı olsa. Ders içi çalışmalarımızda belli bir modül takip ediyoruz. Bunlar kendilerini tanımaya yönelik öz güven çalışmaları, dikkat çalışmaları, doğaçlamalar, sahne kültürü gibi etkinliklerden oluşuyor. Öğrencilerimiz kendilerini daha iyi tanıma fırsatı buluyorlar. Hayata bakışları, duruşları, konuşmaları, meslek hayatlarındaki öz güvenleri gelişiyor.”

‘BAKIŞ AÇIM DEĞİŞTİ’

Drama dersleri sayesinde hayata bakış açısının değiştiğini söyleyen Ayşe Almira Çelik, “Burayı hep merak ediyordum. Zaten dramaya, tiyatroya ilgim vardı. Dedem bana böyle bir yer olduğunu söyledi ben de gelmeye karar verdim. Drama derslerine katılıyorum ve derslerde bir sürü etkinlik yapıyoruz. Isınma hareketleriyle başlıyoruz. Daha sonra duygu çalışmalarımız ve kendimizi geliştirebileceğimiz oyunlarımız oluyor. Çok verimli olduğunu düşünüyorum. Çünkü ben duygularımı çok fazla ifade edebilen bir insan değilim. Burada rahat bir şekilde duygularımı ifade edebiliyorum. Aynı zamanda burası bana çok güzel arkadaşlıklar, dostluklar kazandırdı, bakış açımı geliştirdi. Böyle bir imkan bize sunulduğu için Selçuklu Belediyesine teşekkür ediyorum. Diğer insanların da buradaki hocalarımızla, arkadaşlarımızla tanışmalarını çok isterim.” şeklinde konuştu.

‘ÖZ GÜVEN KAZANDIM’

Derslerle birlikte öz güven kazandığını belirten Azra Yakıcı, “Drama derslerine katılıyorum. Burada gerçekten çok eğleniyorum. Sanat Akademisine gelmeden önce öz güvenim çok fazla yerinde değildi. Ama artık sahnede kendimi daha iyi ifade edebiliyorum. Duygularımı daha fazla gösterebiliyorum. Bunun yanında birçok arkadaş edindim. Özgürce eğlenebiliyorum. Benim için verimli olduğunu düşünüyorum çünkü öz güvenim yerine geldi. İnsanlarla daha rahat iletişim kurabiliyorum. Duygularımı nasıl ifade edebileceğimi biliyorum. Ücretsiz bir şekilde yararlanabildiğim için Selçuklu Belediyesine teşekkür ediyorum. Ücretsiz olması bizim işimizi kolaylaştırıyor çünkü birçok kişi imkanı olmadığından dolayı gelemeyebilirdi. İmkanı olmayıp yeteneği olan insanlar buraya gelip eğitim alabiliyorlar.” ifadelerine yer verdi.

‘STRES ATIYORUM’

Rutin hayatından kurtularak stres attığının altını çizen Sueda Bestil, şu şekilde konuştu; “Drama derslerinde sahneye çıkıyoruz. Duygu ve tiyatro derslerimiz oluyor. Aldığım dersler sayesinde kendimi daha iyi ifade edebildiğimi düşünüyorum. Hem fiziksel olarak hem de kendimi ifade edebilmek anlamında gelişim kaydettim. Yeni arkadaşlar da kazandım. Sürekli evden okula gitmek yerine artık gidebileceğim farklı bir alternatif oluştu benin için. Günlük hayatımda yaşadığım kötü bir olayın stresini burada atabiliyorum. Herkesin gelmesini kesinlikle öneriyorum. Burası çok güzel bir yer. Hocalarımız da çok nazik ve anlayışlı insanlar.”

‘YETENEKLERİMİ KEŞFETTİM’

Yeteneklerini Sanat Akademisinde keşfettiğini vurgulayan Belinay Su Vural, “Drama derslerine katılım sağlıyorum. Derslerde mimiklerimi, jestlerimi daha iyi ifade edebilme fırsatı yakalıyorum. Doğaçlama oyunlar da yapıyoruz. Bu sayede gözlemlediğim şeyleri iyi yansıtabiliyorum. Burası benim yeteneklerimi keşfetmemi sağladı. Aynı zamanda geldiğimde kendi hayatımdaki olumsuz olaylardan sıyrılıp nefes almamı sağlıyor ve kendimi iyi hissediyorum. Çok güzel insanlarla tanıştım. Sosyal bir ortamım oldu. Ücretsiz bir şekilde eğitim alabilmek güzel bir şey. Çünkü maddi durumu iyi olmayan insanlar da yeteneklerini burada keşfedebiliyor. Bu fırsat sunulduğu için teşekkür ediyorum.” diye aktardı.

Bu sitede kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sitenin verimli çalışmasını sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için Çerez Politikamızı okuyun.

Tamam